Kako registrovati preduzetničku radnju?!
Kada se odlučite da otvorite svoju preduzetničku radnju prvi korak je njena registracija. Agencija za privredne registre – APR vodi jedinstveni registar svih privrednih subjekata.
Prijavu za registraciju radnje možete podneti lično u Agenciji za privredne registre (Beograd, Brankova 25) ili u organizacionim jedinicama APR-a u drugim gradovima, poštom ili elektronskim putem.
Registracionu prijavu možete da preuzmete na sajtu APR-a.
Uz registracionu prijavu podnosi se samo fotokopija lične karte odnosno odštampan sadržaj čipa za one koji imaju nove lične karte sa čipom.
Agencija za privredne registre dužna je da, ukoliko postoje svi uslovi za nesmetan upis u registar, u roku od pet radnih dana donese rešenje o registraciji radnje.
[notification type=“notification_mark_tiny“]Sve detalje o načinu registrovanja preduzetničke radnje saznajte OVDE[/notification]
Takođe, važno je napomenuti da ne možete precizno odrediti datum osnivanja radnje iz razloga što u Prijavi za osnivanje ne postoji polje u kom biste isti naveli. Datum osnivanja radnje odrediće APR a to će svakako biti jedan od 5 radnih dana u kojima je APR dužan da donese rešenje o osnivanju.
Ukoliko vam je, iz nekog razloga, baš stalo do određenog datuma možete da u Prijavi za osnivanje navedete da ćete datum početka obavljanja delatnosti prijaviti naknadno a potom tako i učiniti gde ćete u novoj prijavi navesti željeni datum. Da ne bude zabune, u pitanju je datum početka obavljanja delatnosti a ne datum osnivanja radnje odnosno upisa u registar APR-a.
VAŽNO je da se prethodno odlučite za naziv svoje radnje i da na sajtu APR-a izvršite proveru da li na vašoj opštini već postoji radnja sa istim nazivom. U tom slučaju APR će odbaciti vaš zahtev za registraciju ili će vas operater kome podnosite prijavu već unapred obavestiti o tome.
Kada je ime radnje u pitanju, ponavljamo, dovoljno je da se ime ne ponavlja na vašoj opštini a ne u čitavoj državi što je slučaj kod registracije privrednih društava. Međutim, ipak gledajte da vaše ime bude potpuno originalno budući d je ono osnovni element identiteta vašeg biznisa. Više o izboru imena ili „nejmingu“ pročitajte ovde.
Taksa za osnivanje preduzetničke radnje iznosi 1.200 dinara.
U Prijavu za registraciju unosite samo jednu, pretežnu šifru delatnosti a ne sve šifre delatnosti ukoliko planirate da se bavite sa više različitih delatnosti istovremeno.
STATISTIKA:
Prema podacima Agencije za privredne registre u toku prvih šest meseci 2011. godine u Srbiji je osnovano ukupno 16.118 preduzetnčkih radnji.
Ne znamo koliko vam ovaj podatak znači kada je u pitanju pokretanje vašeg biznisa ali je svakako zanimljiv.
Kada je u pitanju delatnost, najviše preduzetničkih radnji registrovano je pod šifrom delatnosti
1073 Restorani, a potom slede delatnosti 1022 Usluge pripremanja i posluživanja pića, 825 Trgovina na malo, 575 Taksi prevoz, 573 Frizeri i kozmetičari, 477 Drumski prevoz tereta i
444 Konsultantske aktivnosti
PEČAT:
Po dobijanju rešenja o registraciji radnje od Agencije za privredne registre, preduzetnik je obavezan da izradi pečat. Prema poslovnim običajima pečat preduzetnika treba da ima pravougaonu formu ali brigu o tome prepustite pečatorescu. Za izradu pečata pečatorescu je potrebno dostaviti kopiju rešenja APR-a.
Sledeće što sledi a šta nema veze sa Agencijom za privredne registre je otvaranje žiro računa.
Po otvaranju tekućeg računa potrebno je izvršiti doregistraciju u APR-u tj. u resenje APR-a dopisati broj poslovnog računa. Uz prijavu potrebno je podnneti kopiju Ugovora sa bankom.
BONUS:
OTVARANJE POSLOVNOG (ŽIRO) RAČUNA
Za poslovanje preduzetnika ili preduzeća neophodan je poslovni račun. Klijent se odlučuje za jednu ili više banaka (poslovnih računa). Ranije je klijent mogao da ima samo jedan poslovni račun dok sada može da ih ima onoliko koliko smatra da mu je potrebno. Takođe neke banke omogućavaju da u okviru njihove banke klijent može imati više računa. Za otvaranje računa potrebno je da klijent iz izabrane banke uzme obrasce za otvaranje poslovnog računa. Pored ovih obrazaca koje treba popuniti klijentu je za dobijanje poslovnog računa od banke potreban OP obrazac, kopija resenja APR-a, kopija PIB-a, kopija lične karte. OP obrazac se kupuje u knjižarama i služi za overu potpisa lica koja će biti ovlašćena za raspolaganje sredstvima sa poslovnog računa. Popunjen op obrazac overava se u opštini ili u sudu.
Još informacija o APR-u i osnivanju radnje saznajte na našem matičnom sajtu na stranici Agencija za privredne registre